2006. december 3., vasárnap
Beköltöztem az operába
2006. december 1., péntek este - Mozart: Cosí fan tutte
Kellemes, jó színvonalú előadás volt. Egy darabig olyan érzésem volt, mintha nem is Szinetár rendezte volna... Aztán, amikor egy alig fedett testű táncosnő egy topless bár környezetben kezdett annak rendje és módja szerint vonaglani, gyanakodni kezdtem... Ahogy a költő mondta: "Lát és sejt... sejtése pogány." (Petőfi: A helység kalapácsa). Ettől az apróságtól eltekintve a rendezés, a kosztüm és a díszlet egyaránt konzervatív volt, aminek köszönhetően összességében jó érzéssel, egy élvezetes programmal gazdagodva hagytam el a gyönyörű Operaházat.
2006. december 2., szombat délelőtt - Mozart: Szöktetés a szerájból
Remek volt ez is. Minden vonatkozásban. Na, ne tessék azt gondolni, hogy most hirtelen Szinetárt dicsérem. Ugye mondanom sem kell, az előadást nem ő rendezte! :)
2006. december 2., szombat este - Verdi: Traviata
Fantasztikus előadás volt. Sümegi Eszter, Massányi Viktor, mi több a kórus és a zenekar is remekelt, Kiss B. Attila indiszponáltságát feledtetve.
Utána olvasva egy kicsit a háttérnek, érdekesnek találtam, hogy a történet mennyire valós eseményeken alapszik.
Külön örömöt jelentett, hogy Gergely fiam megtisztelt társaságával.
2006. november 18., szombat
A hónap mondása, avagy "Anya! Csak egy van!"
(I. Lothar, 795-855 között a frank birodalom névleges császára)
Tempora mutantur, at nos NON mutamur in illis! - Változnak az idők, de mi NEM változunk velük.(Máthé Gábor I. Lothar után szabadon)
Anno 1978Mind a mai napig szó szerint emlékszem egy párbeszédre, ami egy dúltabb pillanatomban zajlott anyám és közöttem. 17 éves (harmadikos gimnazista) voltam.
Én (nagyon ingerülten):
- Vedd tudomásul, hogy az első adandó alkalommal elköltözöm itthonról!!!Ő (nagyon nyugodtan):
- Ezt őszintén remélem is...
N.B. Az első egyetemi év után 1981 októberében nagyanyámhoz költöztem. (Azóta is abban a lakásban lakom.)
Napjainkban...
Kevés dolog szebb a családi életnél... - szokta mondogatni kedves nagybátyám a maga fanyar humorával. Nos, ez jutott eszembe tegnap húga (=anyám) mondását hallgatva, ami azt hiszem, méltán érdemli ki a hónap mondása címet:
2006. november 5., vasárnap
Abzug!


A rendezés és jelmez borzalom. Az volt a benyomásom, hogy a rendező a történet meseszerűségét éppúgy hangsúlyozni kívánta, mint a darab szimbolikus voltát. Helyenként mindez már-már paródiába illő jelenetekkel volt fűszerezve. Ezek egynémelyike ötletes volt ugyan, de nem illett bele az egészbe. A stilizált luxori és karnaki oszlopok, a szárnyas napkorong, Sarastro trónusa mind konkrét egyiptomi szimbólumok. Nem értem, miért kellett egyiptomi környezetbe helyezni a darabot. A Sarastro nagyáriájában felemlített isten-házaspár (Osiris, Isis), illetve Monostatos szerecsen volta nem indokolja ezt. A papok jelmeze kis mértékben még Egyiptomra emlékeztetett, de Papageno, a madárember (aki egy trehány módon megkopasztott háziszárnyasra emlékeztetett leginkább), az Éj királynője, valamint a rózsaszín és világoskék tüll szoknyácskába (ah, mi förtelem volt!

Nos, mindent összevéve ez az előadás - finoman fogalmazva - egyáltalán nem tetszett. Szerencsére függetleníteni tudtam magam az előző napi remek produkciótól, s azóta "csak a szépre emlékezem, az első boldog..." előadásra.



2006. november 3., péntek
Bravissimo!

A rendezéssel, díszlettel és jelmezzel - lassan azt kell hinnem, szokás szerint - nem tudtam megbarátkozni. Úgy látszik, a konzervativizmus már annyira eluralkodott rajtam, hogy sem a 19. századi jelmezre, sem az azzal egy cseppet sem harmonizáló, barokkra emlékeztni vágyó förtelmes díszletre, sem a homloklámpával a fejükön bóklászó szellemekre nem voltam vevő. A világítás nem tudom, mennyire volt a rendezői koncepció része, de szerintem csapnivaló volt.
Mindezek ellenére - hála az előadógárdának - igen jól szórakoztam. A mai pozitív benyomások után izgatottan várom a holnapi Varázsfuvola előadást.




2006. október 26., csütörtök
Én kérek elnézést...
A jegyhez kedves nyelvtanfolyambéli csoporttársnőm jóvoltából jutottam, aki ily módon már nem először járult hozzá ahhoz, hogy olykor elmenjek egy-egy előadást megnézni. (Isten tartsa meg jó szokását!

Szeretem az operát. Ifjú koromban - a hetvenes években - meglehetősen sokat jártam operába. A klasszikus darabokat (elsősorban Verdi és Puccini operáit) tucatnyi alkalommal láttam. Ebben édesapámnak és életem első szerelmének is komoly szerepe volt.
Legutóbb 2005-ben láttam a Rigolettót, mely kedvencem operáim egyike. Sajnos a rendezés (Szinetár Miklós - Harangi Mária) mit sem változott azóta. Mint azt már korábban is írtam, konzervatív vagyok. Nagyon nem tetszik, hogy az előadás nem a zenéről és a darabról, hanem a rendezőről szól, legalábbis a szándék erre irányul. Most, hogy másodszor is lehetőségem nyílt megnézni a darabot, sokkal jobban látom azt a temérdek balfogást, ami a rendezést jellemzi.


Az idő szinte nyomtalanul múlik Medveczky Ádám, az előadás karmestere felett. Egyenletesen középszerű, amióta csak ismerem. Nem tudom, mekkora veszteség érte az ütős társadalmat, amikor elhagyta őket, de úgy vélem, a karmesteri társadalomban nem ő fújja a passzátszelet... A zenekar szerencsére nem nagyon hagyta befolyásolni magát általa, és becsülettel helytállt. Nagy meglepetésemre és örömömre az énekkar is kiváló volt.


Tudomásul kellene vennie az érintetteknek, hogy az opera színpadi műfaj. A zenei élményen túl az énekesek színpadi alakítása, illetve a rendezés sem elhanyagolható. Ugyanakkor mindennek a közönség szórakozását kellene szolgálnia. Az énekesek kinézete sem elhanyagolható. Sosem feledem, mennyire komikus volt, amikor a Bohéméletben az éhező költőt alakító Korondi György megpróbálta átölelni a tüdőbeteg varrólány szerepét játszó Kincses Veronikát...

Szeretném hinni, hogy eljön még az az időszak, amikor az operába járás megint rendszeres és kellemes időtöltést fog jelenteni az életemben, és nem csak a fotelból egy-egy hangfelvételt hallgatva élvezhetem az operamuzsikát.
Nem a közönség van az előadókért, hanem az előadók vannak a közönségért!
Sajnos manapság még gyakorta érzem úgy, hogy tévedek...
2006. október 24., kedd
Őszi tréning Kaposváron
Már az előkészületeket rendkívüli módon élveztem, az átlagosnál jóval több időt fordítottam rá. Szokás szerint az Internetet is böngésztem, a szakirodalmat is bújtam. A végeredmény egy takaros kis Excel segédanyag lett, amit a helyiek áldozatkész közreműködésének köszönhetően a résztvevők kézhez kaptak.
A tematika összeállítása során természetesen egy sor olyan anyagot is találtam, ami még számomra is újdonság volt (pl. GTD menedzsment).

2006. október 19., csütörtök
Életjel a kriptából
Régóta nem írtam itt semmit. Ez nem jelenti azt, hogy eseménytelenül teltek napjaim, csak valahogy elment a kedvem az írástól. Hiányzik a motiváció. Most mégis úgy érzem, ismét megszállt az ihlet, a közeljövőben behozom a lemaradásomat.
Reszkessetek, Nyájas Olvasóim!

2006. augusztus 14., hétfő
Zempléni Fesztivál - 2006.






12-én este közönséggé alakultunk, és megnéztük a Makrokozmosz című produkciót. Az előrejelzések szerint valami óriási csodára számíthattunk. Nos, én ismét csak azt tapasztaltam, nem vagyok fogékony a táncművészet iránt. Bartók darabja viszont igen jó, az előadása is remek volt. Ah, csak az ugri-bugrit tudnám feledni...

Konzervatív vagyok. Annyi jó táncmuzsikát írtak, maga Bartók is. (Fából faragott..., Mandarin...) Miért kell koreografálni egy teljesen absztrakt muzsikát? Miért kell nekem azt hallgatva a koreográfus (Zsuráfszky Zoltán) gondolatvilágában osztoznom? Exhibicionista, extrém vállalkozásnak éreztem a produkciót ebben a formában.



Vannak azért kellemes és maradandó emlékeim is. Ezek közé tartozik a szállásunkhoz igen közel lévő Heitzmann Cukrászda naponta akár többszöri felkeresése. Az árak pesti szemmel nézve elképesztően alacsonyak, a minőség, a színvonal ugyanakkor minden képzeletet felülmúl.
Nagy örömömre szolgált, hogy játéklehetőség is adódott: estéről estére egyre több kedves dalostársat sikerült bevonni ebbe a fajta szórakozásba.

Vasárnap délelőtt a református templomban az istentisztelet keretei között a kórus Bach: Jesu, meine Freude című motettáját énekelte Balassa Ildi vezényletével. Az istentiszteletet követően az egyházközség toros káposztára látta vendégül társulatunkat. A nagyon finom és bőséges ebédet követően indultunk haza Budapestre.

2006. július 24., hétfő
The Irish Dance Experience
Nos, ha mindezt nem is tudtam korábban, azért még szívesen mentem el kedves barátom meghívásának köszönhetően a Margitszigeti Szabadtéri Színpadra július 23-án este. Az előadás 20:30-ra volt meghirdetve. Az első fél órában a műszaki személyzet heroikus küzdelmének lehettünk szemtanúi, midőn egy makacs reflektorral küzdöttek. A szervezők csak e harc végeztével szóltak megnyugtatónak szánt szavakat az egybegyűltekhez, akik birkatürelemmel ültek addig is a helyükön.
"Az Irish Dance Experience egy gyors mozgásokkal teli, erőteljes, új táncprodukció, amely lázba hozza a közönséget minden előadáson: fantáziával teli és eredeti show-műsor, amelyben a tánc és a zene igazi műalkotássá forr össze."
"A nézőt elbűvölik Michel Pat Gallagher szólói, ámulatba ejti Catherine Gallagher szépsége, kecsessége és technikája, koreográfiai stílusa. Aki csak részt vesz az előadáson, meg fog lepődni a csapat izgalmas formációi, hibátlan tánca láttán. Catherine Gallagher büszke arra, hogy a világ élvonalába tartozó, pezsdítő táncprodukciót valósít meg a színpadon. Az Irish Dance Experience egy új, különleges színfolt az ír tánc világában, amelyet gyönyörű zene kísér."
"A két dinamikus táncos, Catherine és testvére, Michael Patrick szenzációs és lélegzetelállító szólókat táncolnak. Korábban mindketten a Riverdance együttes tagjai voltak, írországi és világbajnokságok nyertesei."
"Az ír sztep-tánc legkiválóbb táncosaiból álló együttes kíséri őket. Ebben a show-ban ez azt jelenti, hogy az általuk táncolt ritmusra megmozdul a láb, a szem szinte alig tudja követni az elképesztő ritmusú táncmozdulatokat. Mindettől az ember hátán valósággal végigfut a hideg."
Ilyen, és ehhez hasonló méltatásokat lehet olvasni különböző internetes portálokon. Számomra igazán különös, hogy ezek a "kritikák" - miként az a megfogalmazásából is jól kitűnik - az előadás előtt íródtak. "Aki csak részt vesz az előadáson, meg fog lepődni..." ,"lélegzetelállító szólókat táncolnak...", "Mindettől az ember hátán valósággal végigfut a hideg"... Már elnézést, de ne tessék nekem lelőni a poént... Hagy döntsem el magam, min lepődöm meg és mitől áll el a lélegzetem. Mellesleg, miként általában, úgy jelen esetben sem lepődtem meg semmin, mi több, légzési nehézségeim sem jelentkeztek. A hidegnek a hátamon való futkosásáról pedig nem is beszélek...
Mindig is csodálattal néztem a táncprodukciókat. Máig sem tudom felfogni, hogy képesek az előadók a lépéssorozatok, mozdulatok egymásutániságát megjegyezni. Ugyanígy vagyok a műkorcsolyázókkal, tornászokkal is... (Megjegyzem, számomra meg az nem jelent különösebb nehézséget, hogy akár egy több mint két órás oratórium rám eső szólamát kotta nélkül énekeljem...)
Mivel a táncművészet terén semmiféle különös hozzáértéssel nem rendelkezem, azt hiszem, bátran állíthatom, az átlag nézőt személyesítettem meg. Mint ilyen, az előadást kicsit hosszúnak tartottam. Számomra a számok közötti eltérések nem tűntek ki annyira, hogy 4-5 szám után ne az legyen az érzésem, ezt már láttam... Az előadás két részes volt, amitől - no meg a félórás késéstől az elején - időben is meglehetősen elnyúlt a program. Némi változatosságot az élő zene jelentett számomra. Említésre méltó az is, hogy a második részben a táncprodukciók nem csak a hagyományos ír népzenén, hanem barokk, pop, rock, musical és más nemzetek népzenéjén alapultak. Ebben a blokkban Brahms 5. magyar táncára és Monti Csárdására is készült koreográfia.
Summa summarum: Nem leszek soha egy tánc-fan, de olykor szívesen megnézek egy-egy ilyen produkciót is.
Apropó...
Többször - legutóbb az előadás közben - elmélkedtem már azon, mennyire különös, hogy a nemzetközi viszonylatban is ismert, jellegzetes magyar zene mennyire nem magyar.
- A verbunkost a 19. században a magyar népzenével azonosították, pedig már a szó eredete is német!
(Werbung, e = toborzás, hirdetés, reklám, leánykérés) - A Rákóczi-induló - amellyel a Kossuth Rádió mind a mai napig a műsorát kezdi hajnalban - pedig voltaképpen Hector Berlioz (1803-1869) francia zeneszerző Faust elkárhozása című művének egy része...
- Romantikus nemzeti zeneszerzőnk Liszt Ferenc (1811-1886), a Magyar fantázia, a Magyar rapszódiák és szintén egy Rákóczi-induló alkotója épp hogy csak törte a magyar nyelvet.
- Ifjabb Johann Strauss (1825-1899), a Cigánybáró komponistája osztrák.
- Johannes Brahms (1833-1897) - kinek 21 magyar tánca oly közismert - német zeneszerző.
- A szintén meglehetősen jól ismert Csárdás szerzője Vittorio Monti (1868-1922) olasz nemzetiségű.
2006. július 17., hétfő
Kiosztották az ÉV JÁTÉKA díjat
díjának kiosztására. Az idén - immáron 28. alkalommal - július 17-én Berlinben került sor az eseményre.
A jelöltek az alábbi játékok voltak:
- Aqua Romana - Martin Schlegel
(2-4 játékos; Queen Games)
vízvezeték építés az ókori Rómában - Blue Moon City - Reiner Knizia
(2-4 játékos; Kosmos)
Blue Moon lerombolt városának újjéépítése - Mach 4 - Jürgen P. K. Grünau
(2-4 játékos; Kosmos)
absztrakt stratégia - Seeräuber - Stefan Dorra
(3-5 játékos; Queen Games)
egy kis kalózkodás - Thurn und Taxis - Karen & Andreas Seyfarth
(2-4 játékos; Hans im Glück)
postakocsihálózat építés
A szerzőpáros férfi tagja, Andreas Seyfarth számára nem újdonság ez a dicsőség, hiszen ő az alkotója az 1994-ben már hasonló díjat nyert Manhattan nevű játéknak. Az sem elhanyagolható körülmény, hogy az ő neve fémjelzi a BoardGameGeek társasjátékportál ranglistája szerint listavezető Puerto Rico (2002) nevű játékot is.
A zsűri különdíját nyerte
- fantázia kategóriában
Schatten über Camelot - Serge Laget & Bruno Cathala (Days of Wonder) - komplex játék kategóriában
Caylus - William Attia (Ystari Games)
Szubjektív
A jelölt játékok közül hárommal (Blue Moon City, Seeräuber, Thurn und Taxis) is volt szerencsém játszani.
Knizia hozta a formáját, egy nagyon szép köntösbe bújtatott absztrakt játékkal állt elő. Az alapul szolgáló kártyajátékot nem ismerem sajnos.
A Seeräuber kellemesnek tűnik, de sajnos nem jó szabályokkal játszottunk, így feltétlenül ki kell még próbálnom. Úgy látszik, Stefan Dorrának nagyon nem akar összejönni egy díj...
Thurn und Taxis... hmm...


A szabályok egyszerűek, könnyen érthetőek, elmondásuk nem tart tovább 10-15 percnél (+). Egy újonc is hamar belejön a játékba, nem ritkán még nyer is.

Félreértés ne essék, nem azt állítom, hogy a játék nem jó. Lehet, hogy én támasztok túlzottan magas elvárásokat egy ilyen díjjal kitüntetett játékkal szemben?

2006. július 12., szerda
Hegedűs a háztetőn




- hentes: sertés levágásával, feldolgozásával (és húsáru árusításával) foglalkozó, ill. erre képesített szakember | nép böllér
- mészáros: szarvasmarha, juh és ló levágásával és húsának kimérésével foglalkozó iparos (v. ö.: sakter [jidd]: izraelita metsző; sakterol: háziállatot izraelita rítus szerint levág)
2006. június 20., kedd
Svátky písní Olomouc 2006

2006. május 30., kedd
A Da Vinci kód

2006. május 29., hétfő
Vesztegzár a Grand Hotelben
Kaposvári tartózkodásom során a Csiky Gergely Szinházban volt szerencsém megtekinteni Rejtő Jenő Vesztegzár a Grand Hotelben című művéből készült darabot. Talán helyénvalóbb lenne szerencsétlenséget írni. Rejtő műve eleve alkalmatlan színpadra. Ha mindehhez hozzávesszük, hogy zenés darabot csináltak belőle, amit számomra teljesen ismeretlen nevű, ám énekelni nem tudó színészek adtak elő, hát nem mondhatom, hogy maradandó élményben volt részem . Bár kacérkodtam a gondolattal, az előadás színvonala kellően elrettentett attól, hogy Arthur Miller Pillantás a hídról című darabját is megnézzem e társulat előadásában.
Emlékeim szerint még oly kíváló színészek, mint Márkus László és Garas Dezső sem tudtak segíteni anno Palásthy György Meztelen diplomata című filmjén (1963). De abban legalább nem énekeltek...




